Anodowanie

 

Jest to powierzchniowa obróbka aluminium i jego stopów polegająca na kontrolowanym, elektrolitycznym wytworzeniu ochronnej warstwy tlenku glinu na powierzchni detalu. Wytworzona w ten sposób powłoka wrasta w 2/3 w powierzchnię metalu, a w 1/3 narasta nad nią. Powłoka ta jest znacznie grubsza od naturalnej, dzięki czemu skutecznie zabezpiecza aluminium przed dalszym utlenianiem (korodowaniem).

Anodowanie zabezpieczy aluminium przed wpływem warunków atmosferycznych, a przygotowanie powierzchni nada Państwa aluminium piękną satynową fakturę. Całość procesu zapewnia estetyczny i nowoczesny wygląd detali aluminiowych, a twardość powłoki tlenkowej i jej odporność na czynniki chemiczne zapewni dużą trwałość elementów.

JAKIE ALUMINIUM DO ANODOWANIA I CZEGO UNIKAĆ?
Wszelkie domieszki stopowe lub zanieczyszczenia mogą mieć negatywny wpływ na jakość powłoki anodowej. Jakość stopu dobiera się w zależności od przeznaczenia użytkowego oraz stosowanej technologii anodowania. W przypadku anodowania architektonicznego (typu II), nie powinno się przekraczać w stopach aluminium zbyt dużego, procentowego udziału domieszek, w szczególności: krzemu 1%, magnezu 5%, manganu 0,1%. Na rynku istnieje wiele dostępnych stopów z przeznaczeniem do anodowania. Ponieważ różnią się one między sobą pod względem wykorzystania, zalecamy stosować się do poniższych punktów:​

 

  • wybierać stopy aluminium z przeznaczeniem do anodowania dekoracyjnego, architektonicznego;
  • jeśli to możliwe, zalecane jest posiadanie „certyfikatu do obróbki anodowej”;
  • Preferowane stopy: 6060,6061,6063 dla wyrobów wyciskanych, 5005A, 5754 dla blach
     zwrócić uwagę na jakość powierzchni surowego aluminium, na ewentualne mankamenty i unikać: zarysowań, zatarć, plam, zatłuszczenia itd.